22.01.2024 -Uzman Diyetisyen PORTALI

Bölgesel zayıflamada kullanılan yöntemler

Bölgesel zayıflamada kullanılan yöntemler

Liposuction (liposakşın): Vakumla yağ aldırmaya dayanan bir yöntem. Kalça, bacak ve basen bölgesine yapılabilen uygulamanın kişinin birkaç gün sonra normal hayatına dönmesini sağladığı bilinir. Metal borular yardımıyla yağ çekimi yapıldığı için kişi anestezi ile uyutulur.

Karboksiterapi: Vücutta kilo kaybının gerçekleşmesi istenilen bölgeye karbondioksit gazı enjekte edilir. Kan akışı hızlandırılarak yağlar vücut içerisinde yakılır.

Ultrashape: Cerrahi işlem içermeyen bu tedavide birkaç saat içerisinde 4-5 cm incelme sağlanır. Yağlar ultrason yardımı ile yok edilir.

Lipoliz: Daha çok yağ kitlelerini eritmek için yapılan bu yöntemde doğum sonrası kiloları, kol ve bacak yağları yakılır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen seanslarda iğne ile ilaç tedavisi uygulanır.

Mezoterapi: Genellikle selülit tedavisi için kullanılan mezoterapi sertleşen yağ hücrelerini parçalayarak ciltte oluşan pürüzleri giderir. Sonrasında yağlar yakılarak bölgesel incelme sağlanır.

Ultrakavitasyon: Cerrahi bir yöntem olmayan ultrakavitasyon ultrason yardımı ile bölgesel yağlanma ve selülitle savaşma yöntemidir. Cildin yüzeyine yayılan ultrason yağ dokusuna ani basınç uygular ve yapılarını bozar. Bu yolla serbestleşen yağlar kaslarda yakılarak ya da üriner sistem ve karaciğer yoluyla vücuttan atılırlar.

Bölgesel Zayıflama Hareketleri Nelerdir?

Aşırı bir kilo sorunu olmayan insanlar için cerrahi müdahale yerine önerilen yöntem spor ve egzersiz ile bunlardan kurtulmasıdır. Özellikle kadınların göbek, karın, kol ve bacak bölgelerinde biriken yağlardan kurtulmak için uygulayabilecekleri bu hareketler, düzenli diyetler ile kilo vermeyi kolaylaştırırlar.

  • Koltukta dip hareketi: İki koltuğu birleştirip ayaklarınızı karşı koltuğa uzatın, vücudunuzu aşağı yukarı hareket ettirin. Böylece kol, karın ve göğüs kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.
  • Ayaklar yukarıda şınav: Koltuğa ayaklarınızı uzatın ve şınav pozisyonu alın. Belinizi bükmeden şınav çekin. Göğüs, kol, omuz ve karın kaslarınızı çalıştıracaksınız.
  • Ayaklar bükülü mekik: Yere uzandıktan sonra ayaklarınızı bükerek mekik çekin. Üst karın, ön bacak, ayak bileklerinizdeki kaslar çalışacak.
  • Karın stebi: Sırt üstü uzanın, iki bacak yere paralel şekilde ayakları havaya kaldırarak sırayla göğsünüze yaklaştırın.
  • Yerde dans: Ayaklar açılır ve eller açık pozisyonda öne eğilerek sırayla parmak uçlarına temas edilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ