22.01.2024 -Uzman Diyetisyen PORTALI

COVID-19 ile Mücadelede En İyi Doğal ve Besin Kaynakları

COVID-19 ile Mücadelede En İyi Doğal ve Besin Kaynakları

Belirli durumların, özellikle soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin tedavisi için bilinen hiçbir ilaç yoktur. Yalnızca semptomatik ilaçlar mevcut olduğunda, organik ancak güvenli ilaçların cazibesi popüler olabilir. Ancak, bununla ilgili veriler ezici olabilir.

Salgının başlangıcından bu yana çinko, melatonin, C vitamini, D vitamini ve diğer takviyeler yaygın olarak tavsiye edilmektedir. Peki, COVID-19 için zararlı veya bilinmeyen kimyasalların kullanımını gerektirmeyen en iyi takviyeler ve doğal tedaviler nelerdir?

COVID-19 ile Mücadeleye Yardımcı Olmak İçin Önerilen Takviyeler

Bağışıklığınız birçok farklı hücre, mekanizma ve molekülden oluşur. Bu maddeler vücudunuzu virüs, zehir ve bakteri gibi hastalıklardan sürekli olarak korur. Enfeksiyon ve hastalıkları önlemek için sisteminizi tüm yıl boyunca çalışır durumda tutmak çok önemlidir.

COVID-19 salgınının ilk dönemlerinde, birkaç doktor rutin tedavinin yanında takviyeler önerdi. Doktorlar, uzun süreli etkinlik kayıtları nedeniyle takviyelerin COVID-19’a etkisini araştırmaya başladı.

Salgınla savaşmanıza yardımcı olacak en iyi vitaminler aşağıda listelenmiştir.

 • C Vitamini: C vitamini en sık kullanılan enfeksiyon önleyici vitamindir. Bu vitamin, bağışıklık hücrelerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve hastalıklara karşı korunma kapasitelerini artırır. Eski hücreleri yenileriyle değiştirerek sağlıklı bir bağışıklığın korunmasına yardımcı olan apoptotik hücre ölümü için de gereklidir.

 • D Vitamini: D vitamini, immünolojik gelişim ve canlılık için gerekli olan yağda çözünen maddeler arasında en popüler olanıdır. D vitamini, bağışıklık sisteminizin çok önemli bileşenleri olan beyaz kan hücrelerinin patojenlerle savaşma yeteneklerini artırır. Ayrıca iltihabı azaltarak immünolojik yanıtı artırmaya yardımcı olur.

 • A Vitamini: A vitamini, iyi görüşün korunması, düzenli immünolojik ve organ fonksiyonunun garanti edilmesi ve yenidoğanların uygun gelişimine yardımcı olmak dahil olmak üzere çeşitli vücut işlevleri için gereklidir.

 • E Vitamini: E Vitamini takviyeleri, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye, bağışıklığı artırmaya, iltihabı azaltmaya, görme yeteneğini iyileştirmeye ve kanser geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Çinko: Çinko, vücuttaki hücrelerde bulunan önemli bir mineraldir. Virüsler ve bakteriler gibi patojenlerle savaşmada bağışıklık sistemimizi destekler. Çinko, DNA ve protein sentezinde de çok önemlidir.

 • Selenyum: Selenyum, immünolojik işlev için çok önemli bir mineraldir. Hayvan çalışmalarında selenyum takviyesinin influenza virüslerine, özellikle H1N1’e karşı antiviral direnci geliştirdiği gösterilmiştir.

COVID-19 ile Mücadeleye Yardımcı Olması İçin Önerilen Otlar

Bilim adamları COVID-19’u ve ortaya çıkan suşlarını izlemeye devam ederken, şimdi patojenlere karşı bağışıklık direncimizi artırmanın tam zamanı. Takviyeler ve özellikle mineraller ve vitaminler açısından yüksek öğünler önemlidir.

Beslenme durumu daha yüksek olanlarımız, hastalıklarla diğerlerinden daha iyi mücadele edebiliyoruz. Virüsler ve bakteriler gibi patojenler sürekli olarak sistemlerimize giriyor. Savunma sistemimiz doğru çalışıyorsa, hastalığın şiddeti azalır. Bu, birkaç bitkinin immünolojik sisteminizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamanıza yardımcı olabileceği yerdir.
 • Hedera Helix Bitkisi: Hedera Helix bitki hasadı için antioksidan, antispazmodik ve antialerjik özellikler belgelenmiştir. Birçok modern çalışma, kuru ekstrelerin kronik astım semptomları olan kişilerin akciğer yetenekleri üzerindeki etkisini incelemiş ve ayrıca kanser önleyici özelliklere sahip olduğunu bulmuştur.

 • Meyan kökü: Meyan kökünde bulunan kimyasallardan biri olan Glycyrrhizin, viral hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir. Mevcut araştırmalara göre glisirizin, şiddetli akut solunum sendromuna (SARS-CoV) neden olan koronavirüse karşı antiviral etkilere sahiptir.

 • Umckaloabo Bitkisi: Bronşit, rinit, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı ve grip virüsü gibi solunum yolu hastalıklarının enfeksiyonu Umckaloabo ile tedavi edilir. Diğer uygulamalar arasında gastroenterit ve ishal tedavisi yer alır. Araştırmacılara göre, mikropları öldürerek veya bakterilerin vücuttaki reseptörlere yapışmasını engelleyerek işlev görür. Umckaloabo ayrıca vücudun hastalıklara karşı doğal savunmasını da artırabilir.

 • Salix Herb: Salix cinsinden bitkiler, eski zamanlardan beri iyileştirici özellikleri nedeniyle övülmüştür ve aspirin ve asetilsalisilik gelişimi ile ilişkilidir. Tarihsel olarak, insanlar bu bitkileri şiddetli ortopedik eklem ağrısını, iltihabı ve ateşi tedavi etmek için kullandılar. Salix, aspirine benzer özelliklere sahiptir. Özellikle ödem, kas ve eklem rahatsızlıkları ve asteoartrit ile yardımcı olabilir.

 

COVID-19 ile Mücadeleye Yardımcı Diğer Doğal Bağışıklık Desteği

Piyasadaki birçok takviye, bağışıklık fonksiyonunu artırdığını iddia ediyor. Çinko ve C ve D vitaminleri, bağışıklık güçlendirici özellikleri nedeniyle araştırılan kimyasallar arasındadır. Bununla birlikte, diğer doğal ürünler bağışıklığınızı güçlendirmenize ve COVID-19 ile savaşmanıza yardımcı olabilir.

 • Ekinezya: Ekinezya, papatya familyasından bir kır çiçeği türüdür. Çeşitli çeşitlerin immünolojik işlevi desteklediği kanıtlanmıştır ve RSV ve rinovirüsler dahil olmak üzere çeşitli viral patojenlere karşı antiviral özelliklere sahip olabilir.

Doğal Besin Kaynakları COVID-19 ile Mücadeleye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bilimsel kanıtlara dayanarak, C veya D vitamini veya çinko gibi takviyelerin COVID-19’a karşı savaşta yardımcı olabileceğini düşünmek için adil ve makul gerekçeler var.

Çoğu doğal takviye size hiçbir şekilde zarar vermez ve immünolojik tepkileriniz üzerinde olumlu etkiler sunar. Bununla birlikte, Covid-19 ile savaşmak veya bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kişiselleştirilmiş stratejinizi uzmanlarımızdan biriyle tartışmanızı öneririz .

Güçlü bir bağışıklığı korumaya ve COVID-19 gibi hastalık ve hastalık risklerinizi azaltmaya yardımcı olacak temel stratejiler şunları içerir:

 • Besin açısından yoğun sağlıklı bir diyet yemek.
 • Bol bol uyumak.
 • Düzenli fiziksel egzersize katılmak.
 • Sigara içmemek.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ