18.01.2024 -Uzman Diyetisyen PORTALI

Bu Gıdalar sizi tok tutabilir, İştah Kapatan Gıdalar nelerdir ?

Bu Gıdalar sizi tok tutabilir, İştah Kapatan Gıdalar nelerdir ?

Özellikle zayıflamak için diyet uyguladığımız veya değişik bitkisel kürler ya da egzersizler ile zayıflama çalışmaları yapmaya başladığımızda karşımıza çıkan en büyük sorun, günlük kalori alımının kısıtlanması ve fazla kalorili şeyler tüketmemizdir. İstemli veya istemsiz bir biçimde sürekli olarak bir şeyler yeme ve içme güdüsü bizlerin başarılı bir diyet uygulamamızın önündeki en büyük engeldir. Özellikle gün boyunca aç kaldıktan sonra nefsiniz sizin uygun bir açığınızı arayacak ve 10 dakikada günlük almanız gereken kaloriden çok daha fazlasını almış olacaksınız.

Ancak bazı yiyecekler ya mideyi tok tutucu etkisiyle ya da iştah kesici özelliklerinden dolayı yapacağınız diyetlere büyük oranda yardımcı olabilen faydalı besinler olarak aklımızın bir köşesinde muhakkak yer edinmelidir. Nedir bu iştah kesici ve tok tutucu gıdalar, meyveler ve sebzeler hep birlikte bakalım ve öğrenelim. Sizlere önereceğimiz başlıca iştah kesici yiyecekler: Elma, Yeşil Çay Yumurta, Keten Tohumu, Yulaf Ezmesi badem, sirke, salata, peynir, tarçın olacaktır. Şimdi bu besinleri faydaları ve kullanımı hakkında bilgi edinelim.

Elma: İştah kesici yiyecek ya da meyve denilince ilk akla gelen şey elma olmalıdır. Bunun en önemli nedeni elmanın çiğnemesinin ve sindiriminin uzun sürmesidir.

Yumurta: Yumurta iyi bir protein kaynağıdır. Bilimsel araştırmalar yumurtanın tokluk süresini uzattığını göstermektedir. Bu nedenle sabahları haşlanmış yumurta yemek tokluk süresinin uzatılması açısından faydalı olacaktır.

Yeşil çay: Hem yağ yakıcı hem de iştah kapatıcı bir içecektir. Kuvvetli antioksidan özellik gösteren yeşil çay, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Günlük 1-2 fincan yeşil çay içerek metabolizmanın daha enerjik olması sağlanabilir.

Yulaf Ezmesi: Midede doygunluk ve şişkinlik hissi oluşturur. Oldukça düşük kalorili olup lifli yapıdadır. Bu bakımdan yulaf ezmesi iyi bir tok tutan ve iştahı kapatan yiyecektir.

Keten tohumu: Keten tohumunun içi de diyet fiber maddeleri bakımından zengin olup mide ve bağırsaklarda sindirimi uzun zaman almaktadır.

Kırmızı biber: Kırmızı biberin içerisinde “kapsaisin” isimli bir tür antioksidan madde vardır ve bu madde sayesinde metabolizma hızı artmaktadır. Kırmızı biberin lifli bir sebze olmasından dolayı, metabolizma hızını arttırmasının yanı sıra, iştah azaltıcı etkisinin olduğu da belirlenmiştir.

Badem: Vitamin, mineral ve posa içeriğinin yanı sıra omega-3 yağ asitlerini de içerir. Araştırmalar, yeterli miktarda(fazla değil) badem yiyen bayanların, yemeyenlere göre daha kolay kilo verdiğini göstermiştir.

Sirke: İçerisinde asetik asit içerek sirke, bu sayede sindirme hızını yavaşlatarak, yokluk süresini uzatır.

Tarçın: Araştırmalar, tarçın kan şekeri üzerinde dengeleyici rol oynadığını göstermiştir. Şeker hastası kişiler, diyet yapan kişiler, kan şekerini dengelemek isteyenler, tok kalmak isteyen kişiler için uygun olan tarçından günde yaklaşık çeyrek ile yarım çay kaşığı arası tarçın tüketilebilir.

Zeytinyağı: Zayıflamak için etkili olan ve Kilo vermeyi kolaylaştıran bir bitkisel yağ olduğu, yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Salata: Salatayı daha çok öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Salata kalori bakımından da çok fakir bir sebze olduğu ve lifli bir yiyecek olduğu için kolay bir biçimde mideyi doldurur ve uzun süre tokluk hissi oluşturur.

Peynir: Peynirin tok tutucu besin olmasının en önemli nedeni, içeriğinde yer alan proteinlerin sindiriminin çok uzun zaman almasıdır. Peynirin içerisinde bulunan elementlerden olan kalsiyum da metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ